Number of visitors:


Events:

Our media partner:

Optimized for browser:

Lokality návštěvníků našich stránek

Weather at the park railway Olympia:


More weather


The international meeting of the big scale railway models, steam engines and historical buses
8th Steam Olympia
will take place at the park railway
and the attached park car behind the shopping centre Olympia Brno
on Saturday 1st June and Sunday 2nd June 2019 from 10 a.m. till 6 p.m.



Visiting steam locomotives:

RAMSES
Johannes Nepp
Gerasdorf
Austria

MADE OF KENT
Erwin Niggemann
Hamm
Germany

DECAUVILLE
Günter Hauke
Maulbronn
Germany

265.012
Zdenek Balsky
Hradec Kralove
Czech Republic

BR CLASS 31 No. 783
Elizabeth Cooling
Doncaster
England

KkStb 60
Robert Beimrohr
Neuhofen
Austria

FELDBAHN
Nils Warner
Hauptstrasse
Germany

265.0
Petr Vidner
Skalsko
Czech Republic

JZ 97
Branko Kovac
Domzale
Slovenia

BR 71 001
Felix Kruse
Bielefeld
Germany

LAMMES 2
Farleigh Bornath
Frankfurt am Main
Germany

DR 80.036
Andreas Kahlert
Karben
Germany

JOHANNA
Wolfgang Klein
Sindelfingen
Germany

MOGUL
Sascha Rabensdorf
Weil der Stadt
Germany

TCDD 2216
Armin Reiz
Stuttgart
Germany

ATLANTIC CLASS A6
Jan Ulshöfer
Nauhausen
Germany

SOUTHERN PACIFIC
Pino de Rosa
Udine
Italy

LION
Pietro Pascuto
Mogliano
Italy

ENKA
Primoz Filiplic
Psevo
Slovenia

MIZENDOL
Primoz Ozvald
Vnanje Gorice
Slovenia

ROMULUS
Ladislav Hlava
Semily
Czech Republic

STAINZ 2
Marco Piranese
Mogliano
Italy



Visiting battery/motor locomotives:

TW 4040.01
Johannes Nepp
Gerasdorf
Austria

BE 4/4 BT 14
Jiri Surda
Borovnice
Czech Republic

GANZ T50
Drazen Bijelic
Sveta Nedelja
Croatia

DUBROVNIK 1961
Zeljko Halambek
Zagreb
Croatia

M 131.1003
Pavel Karasek
Nemosice
Czech Republic

FOREST
Tadeáš Karasek
Nemosice
Czech Republic

UNIMOG 300 RAIL
Tadeas Karasek
Nemosice
Czech Republic

SIEMENS
Michael Ernstberger
Niederlamitz
Germany

M-24
Zdravko Vuk
Zagreb
Croatia

MIXNITZ
Thomas Winkler
Vienna
Austria

BR CLASS 20 NO. 165
Graham Cooling
Doncaster
England

JENBACHPONY
Walter Seifert
Hof
Germany

KÖF
Rolf Zimmermann
Hof
Germany

E 225.001
Antonin Mares
Plzen
Czech Republic

T 215
Miroslav Tvaruzka
Podelusy
Czech Republic

T 466
Ladislav Pousek
Mlada Boleslav
Czech Republic

WINDHOFF HF50 B
Reinhold Merkus
Hitzendorf
Austria

DB 260 915-4
Erwin Niggemann
Hamm
Germany

E 22 014
Devon Bornath
Frankfurt am Main
Germany

OMZ 122
Farleigh Bornath
Frankfurt am Main
Germany

JUPITER
Alfred Boucek
Schönkirchen
Austria

E 44.508
Wolfgang Rudolph
Hannover
Germany

TRIEBWAGEN
Matthias Arndt
Dresden
Germany

T 211.0124
Michael Hauf
Troubelice
Czech Republic

O&K LD2
Ferdinand Streyczek
Freistadt
Austria

WITTFELD
Jörg Scherr
Hengsberg
Austria

HUGO DEUTZ MS 130
Tomas Hodr
Pardubice
Czech Republic

E 69
Thomas Glettler
Voitsberg
Austria

JUPITER
Christian Wulschnig
Lannach
Austria

RT 3
Peter Schlagbauer
Bruck an der Mur
Austria



Visiting steam engines:

CORLISS
Pavel Buchta
Brno
Czech Republic

STRAIGHT LINE
Pavel Buchta
Brno
Czech Republic

STEAM SET
Pavel Buchta
Brno
Czech Republic

STEAM BICYCLE
Pavel Barnasik
Hranice
Czech Republic

STEAM FIRE ENGINE
Volunteer firemen
Kvitkovice
Czech Republic

STEAM BICYCLE
Antonin Pavelka
Napajedla
Czech Republic



Other visiting engines:

STABILE ENGINE
Vladislav Lukasek
Zlutava
Czech Republic

STABILE ENGINE
Miroslav Vavrinik
Uherske Hradiste
Czech Republic

STABILE ENGINE
Petr Janes
Kladiny
Czech Republic

MAIZE CRUSHER
Petr Janes
Kladiny
Czech Republic

SVOBODA DK 15
Jiri Svoboda
Sivice
Czech Republic

ZETOR 25 A
Jiri Svoboda
Sivice
Czech Republic

STABILE ENGINE
David Konec
Litostrov
Czech Republic

STABILE ENGINE
Dusan Hubicka
Domasin
Czech Republic



Steam engines 1 and IIm:

LOUCKA
Michal Zamazal
Brno
Czech Republic

TU 48.001
Karel Duda
Rosice
Czech Republic

99 4651
Karel Duda
Rosice
Czech Republic

SHAY
Karel Duda
Rosice
Czech Republic

99 211
Jiří Kůt
Košíkov
Česká republika

RhB 11
Jiří Kůt
Košíkov
Česká republika

U 37.002
Jiri Kut
Kosikov
Czech Republic

LISELOTTE
Jiri Kut
Kosikov
Czech Republic

BETTY
Zdenek Zvolsky
Beroun
Czech Republic

LUMBER JACK
Zdenek Zvolsky
Beroun
Czech Republic

STEAM ENGINE
Jan Filko
Brno
Czech Republic



Historical buses:

KAROSA B 831
Technical museum
Brno
Czech Republic

KAROSA CL 11
Technical museum
Brno
Czech Republic

IKARUS 280
Technical museum
Brno
Czech Republic

PRAGA RND
Technical museum
Brno
Czech Republic

SKODA 706 RO
Technical museum
Brno
Czech Republic

SKODA 706 RTO
Technical museum
Brno
Czech Republic

TATRA 500 HB
Technical museum
Brno
Czech Republic



Steam locomotives of the S.M.P.D. Society:

SOLINGEN
Jiri Sajbrt
Sobesice
Czech Republic

KRZENOWIC
Tomas Randysek
Krenovice
Czech Republic

PONAVA
Roman Siler
Reckovice
Czech Republic

VICTORIA
Pavel Uhlir
Praha - Vinohrady
Czech Republic

354.190
Bohumil Pavlicek
Jablonne n.O.
Czech Republic



Battery/diesel locomotives of the S.M.P.D. Society:

TU 47.001
ARGO s.r.o.
Modrice
Czech Republic

TU 47.002
ARGO s.r.o.
Modrice
Czech Republic

GMEINDER
ARGO s.r.o.
Modrice
Czech Republic

WDEF
ARGO s.r.o.
Modrice
Czech Republic

TRAM No. 107
Jan Palan, Jan Kriz
Brno
Czech Republic

T 669.0901
Roman Siler
Brno
Czech Republic

AEG No. 6
Tomas Randysek jun.
Krenovice
Czech Republic

AEG No. 4
Martin Siler
Reckovice
Czech Republic

AEG No. 9
Roman Siler
Reckovice
Czech Republic

FILIP
Jiri Dalecky
Benesov
Czech Republic



8th Steam Olympia - detailed reportage